Home Yeni Modeller İnceleme: 2016 Yeni Opel Astra
İnceleme: 2016 Yeni Opel Astra
0

İnceleme: 2016 Yeni Opel Astra

Opel’in compact hatchback modeli “Astra” 2016 yılı itibariyle yenilendi. Geçtiğimiz Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarında tanıtılan otomobilin geçtiğimiz günlerde Slovakya ve Avusturya’da gerçekleşen basın tanıtımında aracı ilk defa kullanıcılar test etme imkanı buldu.

Modern ve dinamik çizgiler

Aracın selefi oldukça dinamik tasarıma sahip olmasına rağmen özellikle 2015 Opel Corsa ile gelen yeni ve daha keskin çizgiler aracın çok daha fazla dinamik ve modern çizgiye kavuşmasını sağlamış. Araç selefine göre 5 santimetre daha kısa ve 2.6 santimetre daha alçak olarak tasarlanmış. Aracın ön kısmında kullanılan Full Far LED teknolojisi bu araca oldukça farklı bir hava katmış. Bu özellikle birlikte 2016 model Opel Astra yanlızca tasarım açısından değil, gece sürüşlerinde güvenlik açısındanda yol katetmiş durumda.

Opel Astra kullanılan dış birleşenler sayesinde selefine göre 200 kilogram kadar daha hafif. Bu da dolaylı olarak karbon salınımı ve yakıt tüketimine yansıyor. Özellikle dış tasarımı değiştiren 2016 model araçlarda ağırlık azalmaya gidildiğini daha önceki incelemelerimizde görmüştük. Opel’de bu anlamda rakiplerinden geri kalmadığı gibi birçok modelden fazla ağırlık kazanımı elde etmiş.

Kaliteli ve estetik iç dizayn

2016 model opel astraAstra araç içerisinde kullandığı Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu olarak çalışabilen Interlink R4.0 yazılımı ile araç içi eğlence anlamında da rakiplerinin karşısına oldukça güçlü biçimde çıkıyor. Zaten kendi sınıfı içerisinde selefinin oldukça premium bir kabine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak daha önceki modellerde kabin içi sert malzeme kullanması kullanıcıların şikayetlerine sebep olmaktaydı. Opel bunları duymuş olacak ki 2016 modeli itibariyle iç malzemeyi daha yumuşak ve kaliteli olarak kullanıcılara sunmuş. Bu farkı el yardımı ile kolayca farketmek mümkün. Tasarım anlamında ise, 2016 modeli ile birlikte de kabin anlamında dıştaki farklı tasarım çizgisi araç içine yansımış. Özellikle kullanılan keskin çizgiler aracın kabininede dışına olduğu gibi oldukça sportif bir hava katmış. Yeni yol bilgisayarı’nın boyut ve kalitesi rakiplerinin çok üzerinde olduğunu ilk kullanıcı yorumlarından görmemiz mümkün.

Performans ve ekonomi bir arada

2016 Model Opel Astra 95 Beygir ile 200 Beygir arasında güç üretebilen benzinli ve dizel motor opsiyonları ile satışa sunulucak. 1.6 litlerik CDTi 95 Beygir ve 1.0 Litrelik Ecotec Turbo 105 beygir motorlar, dizel ve benzinli ürün seçeneklerinin baz versiyonları şeklinde sunuluyor. 2016 yılı için özel geliştirilen direkt enjeksiyonlu turbo benzinli bir motor olan 1.4 litrelik Ecotec, alminyum motor bloğu ile birlikte selefi metal bloğa göre daha hafif ve 145 beygirlik maksimum güce sahip olarak karşımıza çıkıyor. 4 silindire sahip bu motorun maksimum torku ise 1800-4000 devir aralığında 250 Nm olarak karşımıza çıkıyor. Bu da özellikle Opel Astra’nın gücünden birşey kaybetmediğini bizlere gösteriyor. En başta belirttiğimiz ağırlık kazanımı aracın performansına ekstra kazanım olarak geri döneceğini belirtebiliriz.


İstanbul’dan Yeni Astra Geçti

2016 Model Yeni Opel Astra İncleme Videosu

You have already voted.

KATKIDA BULUN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir