Home Yeni Modeller 2016 Model MINI John Cooper Works Göz Kamaştırıyor
2016 Model MINI John Cooper Works Göz Kamaştırıyor
0

2016 Model MINI John Cooper Works Göz Kamaştırıyor

Merakla beklenen yeni 2016 MINI John Cooper Works lansmanı yapıldı. Yeni model her zamanki gibi ilgileri üzerine çekmekte geç kalmadı. BMW’nin üzerinde durduğu ve son yıllarda daha çok yatırım yaptığı MINI markası, 2016 yılına özel serisi olan John Cooper Works ile merhaba diyecek. Son yıllarda satışlarında yükselme olan MINI markası 2016 yılından da oldukça umutlu. Ülkemizde de bir çok hayranı bulunan MINI, yenilediği John Cooper Works ile ülkemizde de çok konuşulacağa benziyor. BMW’ye göre yeni modelde üzerinde durulan konu kesinlikle performans ve üstün sürüş deneyimi oldu.

Yeni MINI John Cooper Works’te Neler Değişti?

MINI markası sürekli eleştiri aldığı otomobilin sürekli büyümesi konusunu bu modelle çözmüş gibi görünüyor. Bu modelde artık devasa bir MINI yerine alıştığımız şirin fakat küçükte diyemeyeceğimiz bir model görmekteyiz. Eski model de 231 beygir ve 320 nM tork değeri bulunmaktaydı. BU güç sayesinde MINI manuel viteste 6.3 saniyede, otomatik viteste 6.1 saniyede 0 dan 100 e çıkabilmekteydi. Yeni MINI motor gücü olarak bir artışa gitmese de otomobili hafifleterek kendini daha da güçlendirmiş. Yeni MINI John Cooper Works 1.2 ton olarak karşımıza çıkıyor. Bu da demek oluyor ki yeni MINI de ton başına 200 beygir düşmekte. Bu da oldukça güzel ve sportif bir oran. Otomobilin 0 dan 100 e çıkması artık sadece 5.6 saniye sürüyor. MINI’ye göre bu kısalmanın tek sebebi fazla ağırlıkların atılması. Yani 0 dan 100 e ulaşma zamanı ile yeni MINI John Cooper Works’ün Porsche 911 Carrera S modelinden de 0.2 saniye hızlı olduğunu söylemekte mümkün.

Karma yakıt tüketimi de 100 km de sadece 5.9 litre. Tabi böyle bir otomobiliniz var ise bu kadar ekonomik kullanmayabilirsiniz. MINI test sonuçlarına göre yeni John, rakipleri olan Seat Leon Cupra ve Renault Megane RS e göre daha az bir motor gücüne sahip olmasına rağmen daha hızlı ve pist sonuçları da daha başarılı.

2016 MINI John Cooper Works
MINI John Cooper Works

Fakat ne yazık ki yeni MINI John Cooper Works de manuel şanzıman seçeneği mevcut değil. Bu da eski tip seven sürücüleri hayal kırıklığına uğratmış durumda. Aynı zamanda otomobil üstün yarış arabalarının yol tutuşunu sağlayabilmek için anti-roll barları, sert ve alçak süspansiyon ve alçaltılmış şasi ile donatılmış. Bu kullanıcılar için mükemmel bir yol tutuşu anlamına gelse de şehir içinde rahatsız bir kullanım demek. Son olarak da otomobilin son hızı 246 km/s olarak söylenmekte.

Şimdiden çok fazla olumlu yorum alan yeni MINI John Cooper Works, bakalım çıkışından sonra da aynı eleştirileri alabilecek mi?

Otomobilin Amerika fiyatı 30.600 dolar olarak şimdiden belirlendi. Tabi ülkemizin vergi koşulları göz önüne alındığında fiyatı ne kadar olur o hala belirsiz.

KATKIDA BULUN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir